Povratak na mapu Evrope.

Državljani Srbije i Bosne i Hercegovine mogu ulaziti, prelaziti preko teritorije i boraviti u Crnoj Gori do 90 dana, sa važećom putnom ispravom bez vize.

Republika Srbija

VIZNI REŽIM

Diplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana.
Obični pasoši i druge putne isprave: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana.
Napomena:

Ambasada Crne Gore u Beogradu

Adresa: Knez Mihajlova 10, IV Floor
Tel: 2662-300
Fax. 7702-300
E-mail: emb.belgrade@mfa.gov.me
———-
Consular Section:
Tel: 2668-573
Fax: 2661-717
———-
Radno vreme:
Pon– Pet: 09.00-16.00h


GENERALNI DIREKTORAT ZA KONZULARNE POSLOVE – INFORMACIJE O VIZAMA

Ministarstvo spoljnih poslova
Kneza Miloša br. 24-26, 11000 Beograd, Republika Srbija
Tel:   (+381 – 11) 3616-333
(+381 – 11) 3068-000
Faks: (+381 – 11) 3618-366
I-mail: mfa@mfa.rs
Radno vreme Ministarstva: od 7:30 do 15:30 časova (po srednjoevropskoj vremenskoj zoni; GMT +1).

Odeljenje za konzularne poslove
Telefon: (+381 – 11) 3068-268
I-mail: okp@mfa.rs

Odeljenje za viznu politiku
Telefon: (+381 – 11) 3068-585
I-mail: ovp@mfa.rs


ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE

Državljani Srbije mogu ulaziti, prelaziti preko teritorije i boraviti u Crnoj Gori do 90 dana, sa važećom putnom ispravom bez vize.
Državljani Srbije mogu ulaziti, prelaziti preko teritorije i boraviti u Crnoj Gori do 30 dana, sa važećom ličnom kartom.

Turisti u svom prtljagu mogu imati sušeno voće, povrće, pečurke, sirove kafe, začine, čajeve, ukupne težine do jednog kilograma, kao i jedan litar alkoholnog pića u originalnoj ambalaži sa deklaracijom. Dozvoljeno je unošenje dva litra drugog pića koje takođe mora biti deklarisano i u originalnoj ambalaži, a dozvoljeno je unošenje i do pet litara flaširane vode u originalnoj ambalaži. Kombinovana i ostala hrana koja je upakovana i deklarisana, a namenjena je za direktno konzumiranje od strane krajnjeg potrošača, koja ne zahteva posebni temperaturni režim čuvanja, u originalnoj ambalaži, osim ukoliko se trenutno koristi, može se uneti u ukupnoj količini do jednog kilograma.
Obaveštenje o hrani koja se može uneti na teritoriju Crne Gore, istaknuto je na vidnim mestima na graničnim prelazima.
VAŽNO: Na sajtu www.upravacarina.gov.me  treba potražiti rubriku INFO/VODIČI, pa kada se uđe u tu rubriku, kliknuti na BROŠURE gde su detaljnije informacije.
Granični prelazi između R. Srbije i Crne Gore su:
Aerodromi: Podgorica i Tivat;
Železnički: Prijepolje – Bijelo Polje;
Telefon Uprave granične policije Crne Gore: +382 020 242 299
Drumski: Čemerno – Čemerno, Jabuka – Ranče, Gostun – Konatar, Vuča – Vuča, Mehov Krš – Dračenovac, Kula – Rožaje, Čakor – Čakor;

Internet sajt i telefon Uprave carine Crne Gore: www.upravacarina.gov.me  +382 20 620 433.

Zakonom o boravišnoj taksi Crne Gore, boravišnu taksu mora plaćati svako lice koje boravi u objektu u kojem se obavlja turistička delatnost. Naplatu boravišne takse vrši fizičko i pravno lice koje pruža usluge smeštaja, istovremeno sa naplatom usluge i dužan je da na računu za usluge smeštaja posebno iskaže iznos boravišne takse. Iznos takse je u rasponu od 10 centi do 1 evra po danu (svaka opština propisuje iznos boravišne takse, npr. Opština Budva – 1 evro, a opština Ulcinj – 0,50 evra).
Lica koja borave u Crnoj Gori po osnovu prava svojine na nepokretnosti ne plaćaju boravišnu   taksu, kao ni njihova deca koja su kod njih u gostima, ali su u obavezi da prijave boravak (iznosi 1  evro za ukupan period boravka).
Lica koja borave kod srodnika koji nekretnine ne koriste u komercijalne svrhe, tj. ne obavljaju ugostiteljsku delatnost, nisu u obavezi da plate boravišnu taksu.
Boravišnu taksu ne plaćaju deca do 12 godina starosti, lica koja obavljaju sezonske poslove sa prijavljenim boravkom u turističkom mestu, lica koja neprekidno borave u objektu za smeštaj duže od 30 dana, lica sa čulnim i telesnim smetnjama (slepi, gluvi i dr.), lica upućena na banjska i klimatska lečenja, specijalizovanu rehabilitaciju od strane nadležne komisije, učenici školskih ekskurzija, fakulteti u okviru redovnih programa, održavanja sportskih i kulturnih manifestacija, strani državljani koji su po međunarodnim konvencijama oslobođeni plaćanja takse, strani državljani koji organizovano, preko zvaničnih humanitarnih organizacija dolaze radi pružanja humanitarne pomoći.
Boravišnu taksu umanjenu za 50% plaćaju deca od 12 do 18 godina starosti.
Stranci koji borave u Crnoj Gori dužni su da se prijave i odjave svoj boravak nadležnom organu – Ministarstvu unutrašnjih poslova Crne Gore.
Ukoliko stranac boravi u objektu registrovanom za pružanje usluga smeštaja (apartman, hotel), lice koje pruža usluge smeštaja je u obavezi da prijavi boravak stranca u roku od 12 sati.
Ukoliko stranac ne boravi kod registrovanog davaoca smeštaja, dužan je da sam (u roku od 24 časa od ulaska u Crnu Goru) prijavi i odjavi svoj boravak u Ministarstvu unutrašnjih poslova Crne Gore – inspektoru za strance ili kod turističke organizacije opštine u kojoj boravi.
U slučaju promene mesta boravka, potrebno je odjaviti prijavljeni boravak  i ponovo izvrši prijavljivanje u mestu gde će se nastaviti boravak u Crnoj Gori.
Kazna koja se može izreći stranom državljaninu u slučaju neprijavljivanja boravka iznosi od 60 do 600 evra (Zakon o strancima R. Crne Gore).

Bosna i Hercegovina

Konzularna pomoć: 

Za konzularnu pomoć nadležna je ambasada BiH u Podgorici, Crna Gora

Viza potrebna za sljedeće vrste putnih isprava za državljane BiH:

Obična putna isprava NE
Obična biometrijska putna isprava NE
Službena biometrijska putna isprava NE
Diplomatska biometrijska putna isprava NE

Ambasada Crne Gore u Sarajevu

Adresa: Derviša Numića 24, 71000 Sarajevo
Telephone: 239 925, 239 927 (Consular)
Fax: 239 928
E-mail: bosniaandherzegovina@mfa.gov.me
Radno vreme: Pon – Pet: 09:00 – 16:00
Consular Section: 09:00 – 13:00


GENERALNI DIREKTORAT ZA KONZULARNE POSLOVE – INFORMACIJE O VIZAMA

Adresa: Musala 2, Sarajevo 71000, Bosna i Hercegovina
tel.: +387 33 281 100
fax: +387 33 227 156
e-mail: info_mvpbih@mvp.gov.ba
Web: http://www.mvp.gov.ba

Odsjek za vizno-pasoške poslove
Slavica Grozdanić – šefica odsjeka, ministrica-savjetnik
Telefon: +387 33  281-179


Ambasada izdaje vize licima sa Kosova, nosiocima UNMIK putnih isprava, za ulazak, izlazak ili prelazak preko teritorije Bosne i Hercegovine

Preporučujemo da državlјani BiH koji putuju u Crnu Goru, naprave kopiju putne isprave ili nekog drugog dokumenta sa fotografijom, koji će olakšati i ubrzati izdavanje putnog lista u slučaju njegovog gubitka.

Stranac koji dolazi u posjetu Crnoj Gori i ne koristi usluge smještaja u hotelu, motelu ili nekom drugom turističkom objektu, dužan je da nadležnom organu unutrašnjih poslova prijavi boravak i promjenu adrese stana narednog dana od dana dolaska u Crnu Goru, odnosno u roku od 24 časa od čina promjene boravišta ili promjene adrese stana. Ukoliko stranac prilikom posjete Crnoj Gori koristi usluge turističkog smještaja (hoteli, moteli i sl.) nema potrebe da sam vrši prijavu boravka.

Informacije o zdravstvenoj zaštiti u Crnoj Gori mogu se dobiti na web sajtu Instituta za javno zdravlјe www.ijzcg.me.